План-конспект открытого урока английского языка
ПЛАН-КОНСПЕКТ
Открытого урока английского языка в 9«В» классе
ГБОУ СОШ№985 г.Москва
учителя английского языка
Рождественской Татьяны Васильевны
Тема: Связь и общение. Преимущества и недостатки мобильных
телефонов.
Цель: Обучение коммуникативному общению на уроке путем активизации
лексики по теме: «Communications. Mobile Phones» и грамматики
“Conditional Moods”
Задачи: 1) Повторить типы условных предложений;
закрепить лексику по теме: «Communication. Mobile Fever»;
2) Развивать речевые навыки и умения на основе диалогических и
монологических высказываний, чтения, развивать грамматические
навыки; развивать фонетический слух.
3)Прививать интерес к изучению английского языка и учить
использованию в устной речи аутентичных грамматических
структур.
Тип урока: Комбинированный урок.
Форма урока: Урок повторения и обобщения знаний.
Оборудование: Компьютер, интерактивная доска, аудиозапись, CD-ROM “Grammar
Practice for Pre-Intermediate Students”
Ход урока
I. Организационный момент и речевая зарядка
a).Т: Good morning. How are you today?
Well, I’m glad to see you. What day is it today?
P. Today is…..It’s the middle of autumn. It’s October, an autumn month.
There is a holiday in England and the USA, it’s Halloween.
T. I hope you are ready today with the tongue - twister. Today we revise the sounds [e, i, o,
э] Repeat the sounds, please. (аудиозапись и слайд)
(Slide1, на экране)
Betty Botta bought some butter
But she said the butter’s bitter
But a bit of better butter
Will make my batter better
And she bought a bit of butter
Better than the bitter butter
And that made her batter better
So it was better Betty Botta
Bought a bit of better butter
b).Cooбщение темы и цели урока.
Today we continue speaking about communication and mobile phones.
You will learn to use more new words on the topic, train the grammar structure of
Conditional mood and discuss advantages and disadvantages of mobiles.
II. Презентация темы.
a) Answer the questions:
T. Have you got a mobile phone?
Why or why not?
If not would you like to have one?
Примерные ответы:
P1 Yes, I’ve got. I have had it for 2 years. I think it’s very comfortable, you can speak to
your friends any time.
P2 No, I haven’t got it because I have lost mine. I’d like to get a new mobile on my birthday.
b) T. Let’s revise what Conditional we need to speak about something that may happen in the
future.
Ученики сравнивают 2 типа условных предложений, пользуясь подсказкой на экране:
P.- We usually use …………….
Slide 2. First Conditional / Second Conditional
III. Контроль понимания условных предложений.
2 ученика выполняют упражнения – условные предложения 1 и 2 типа.
Используется интерактивная доска,
T. Let’s do some exercises on Conditionals:
сд-ром “Grammar Practice” с тренировочными упражнениями №90
IV. Литературная пауза. Релаксация:
T. Let’s have a 2 minute break. Listen to the story and enjoy it.
(аудиозапись короткого лёгкого рассказа, понятного всем учащимся)
V. Подготовка к ролевой игре. Работа с учебником.
T. Now we should discuss some problems. Do you think mobile phones are useful?
Open Students’ Book at page74, please. Let’s remind the information
Ученики просматривают текст в учебнике, вспоминают содержание текста,
прочитанного на предыдущем уроке.
Look at the blackboard and see again the information about mobiles that we worked out
at the last lesson.
(на экране слайды презентации “Mobile phones. For and against” Ученики читают
информацию)
VI. Контроль понимания текста. Самостоятельная работа с информацией.
T. Your next step will be to make a list of the good and bad things.
Slide .
T. Read your variants, please. Ученик читает свой вариант ответа..
Let's see what you have chosen. Slide “For and against”
P1 (читает колонку”For’)
P2 (читает колонку”Against)
VIII. Подготовка к говорению. Советы, стратегии говорения.
T. Do you remember speaking strategies? Read them and get ready for speaking.
Slide “Speaking Strategies”: (Ученик читает пункты слайда.)
IX. Ролевая игра. Задание дано на слайде. Acting.
T. Now read the task on the slide. Work in pairs. You’ll have 5 minutes to get ready for
your dialogue.
Slide:
X. Проигрывание ситуации. Acting. (1 пара инсценирует свой диалог).
Примерный диалог.
You: Look. They have a lot of mobiles here. Let’s buy one.
M: I don’t think it’s a good idea. They can be very expensive and mobiles are dangerous:
radiation from mobiles causes a cancer.
You: Oh, Mum, You can’t think so. They are not so dangerous. We can interact each other
very easily.
M: Well, I understand that you may use a mobile when you need help but…
You: If you buy a mobile for me you’ll be less worried about me, and soon it will be my
birthday.
M: OK, I’ll buy it if you promise…
You: Of course, thank you, Mum. Let’s choose this one.
XI. Рефлексия урока, его итоги и оценки за урок.
Let’s see what interesting things we’ve done.
Ученики (примерные ответы): We have revised Conditionals, learnt some facts about
mobiles, learnt to make dialogues acted them.
- Thank you very much. You have done everything well. Your marks are……
Задание на дом: Your homework: a)Ex.1p.54 (L.P.)
b)Get ready with your class dialogues.
|
|